← К описанию

Edgars Auziņš - Kaislīga izvēle vai līgava pēc pasūtījuma



1 nodaļa

Aiz mums noklikšķināja slēdzene, un mēs atradāmies krēslā, tikai apburtie griesti maigi kvēloja. Priekšā bija redzama akmens balustrāde, taču tai nebija vērts tuvoties: terase pavērās uz dārzu, no kurienes bija dzirdami viesu smiekli.

«Nebaidieties, viņi mūs neredzēs no apakšas.» – Vīrieša čuksti pār manu ausi, silta elpa… tā bija tik neparasti intīma, ka gribējās sastingt.

Es sapratu, kāpēc Adelfs mani aizveda no balles zāles, un es negrasījos izdomāt attaisnojumu. Pārāk ilgi mēs iztikām ar skatieniem un īsiem pieskārieniem. Pirms sešiem mēnešiem Adelfs mani noskūpstīja, bet man nepatika to atcerēties. Tas notika laimīgā laikā, kad dzīve nelīdzinājās spoka eksistencei kriptā.

Deju zāle, mūzikas zāle, dārzs, bufetes galds un viesi – mūs neviens neatcerēsies, varat uz brīdi aizmirst.

«Tu šodien smaidi tik noslēpumaini,» Adelfs pievilka.

Viņš stāvēja tuvu un maigi noglāstīja manu vaigu. Interesanti, vai viņš zināja, cik burvīgi, atklāti un sirsnīgi smaidīja? Vienīgais, kas bija patīkamāks par šo, bija lielās, zili pelēkās acis. Adelfs vienmēr uzmanīgi skatījās un izrādīja interesi. Iespējams, ārsta profesijai bija ietekme.

«Jo man ir noslēpums,» es nočukstēju.

Viņš aizsmacis iesmējās un pakratīja galvu, izmetot matus no sejas. Kastaņkrāsas, spīdīgas šķipsnas bieži krita uz pieres un vaigiem, padarot attēlu burvīgi neuzmanīgu.

– Vai tu man pastāstīsi? – Adelfs rotaļīgi jautāja.

Viņš noliecās, viņa elpa kustināja manus matus un slīdēja pāri manām krūtīm – es biju sajūsmā par katru sīkumu. Man pietrūka Adelfas, es gribēju justies pieprasīta tāpat kā pirms sešiem mēnešiem. Tad mani vecāki un naivi sapņi bija dzīvi, pasaule likās skaista. Uguns drudzis padarīja mani par bāreni. Viņas dēļ es tiku pie pārgalvīga aizbildņa, un Adelfs nevarēja lūgt atļauju mani pieskatīt – kāda cita līgava bija aizliegta. Viņš kļuva vienkārši doktors Bērkls, kurš laiku pa laikam apmeklēja pili.

Spriežot pēc ziņkārīgā skatiena, Adelfs šo noslēpumu uztvēra personīgi. Viņa ietekmēja to, ka nonācām kopā uz terases: šodien kļuva zināms, ka izbēgšu no aizbildņa skavām un man nebūs jāprecas. Mans aizbildnis pat nenāca uz balli, nesekoja man kā melna ēna un nemocīja; Ir mans vakars, un es paņemšu to, kas ir mans.

– Veronija. «Adelfa balss skanēja vēl tuvāk.

Viņš braukāja ar pirkstiem gar vaigu, reizēm pieskaroties kaklam, slīdot līdz zodam un gandrīz pieskaroties lūpām. Es tos nedaudz atvēru – tas bija šausmīgi nepiedienīgi, bet tam nebija nozīmes. Mans vakars, mana dzīve, un neviens tev neliegs dabūt vismaz skūpstu.

Adelfs nesteidzās to dot. Glāsti kļuva skarbi, no tiem staroja spriedze, un es neuzdrošinājos kustēties. Viņam bija divdesmit astoņi – desmit gadus vecāks par mani, viņš visu zināja precīzi, un nebija jēgas iejaukties.

Pēkšņi viņš atrāvās un devās dziļāk terasē. Soļu atbalss, sirdspuksti mūsu tempļos – pēc balles zāles burzmas miers šķita intīms, it kā mēs jau būtu izdarījuši kaut ko aizliegtu. Adelfa siluets bija skaidri redzams tumšajās debesīs, un es apbrīnoju viņa figūru. Ne pārāk garš, bez platiem pleciem un visa, kas tika aprakstīts romānos. Mani piesaistīja melnā fraka stāja, pārliecinātas kustības un stingrās līnijas. Bāli zelta raksts uz baltā krekla mirdzēja, piespraudes gals mirgoja uz kakla lakata – tas viss radīja maģisku atmosfēru. Viņa čukstēja, ka šeit viss ir iespējams, un es pārstāju uztraukties par savu jaunizveidoto kleitu.

«Nerātna slampa,» teiktu aizbildnis. Tas viss bija korsetes augšdaļas dēļ, bet āķi priekšpusē maskēja zeltītās pogas un tā neizskatījās pēc apakšveļas. Vairāk kā tumšzaļo svārku turpinājums. Mājās nešķita, cik banāla bija šīs krāsas un vara matu kombinācija – tas bija skaisti. Bet šodien jaunkundzes ģērbās tā, lai nekaitinātu savas mammas. Vecākā paaudze deva priekšroku stingriem, stingriem siluetiem un apakšsvārku rāmjiem, kas lika svārkiem aizmugurē izskatīties kuplākiem. Tas visu padarīja apšaubāmu.